Szlak rowerowy - Nadbużańska Podróż Artystyczna

Szlak rowerowy

Nadbużańska Podróż Artystyczna to propozycja przemierzenia szlaku związanego z polskimi twórcami muzyki i literatury.

1. Janów Podlaski i bp Adam Naruszewicz

Janów Podlaski, znany jest na całym świecie z aukcji koni arabskich. Tu też ostatnie lata swojego życia spędził biskup Adam Naruszewicz, poeta, tłumacz, historyk, uczestnik obiadów czwartkowych. W Janowie są do odwiedzenia następujące punkty związane z poetą: barokowy kościół pw. Św. Trójcy, w którym znajduje się neoklasycystyczny pomnik Naruszewicza i w którego podziemiach spoczywa poeta orazGrota Naruszewicza, znajdująca się w otaczającym parku, w której bardzo często przesiadywał.

2. Mężenin i Janusz Korczak

Mężenin to miejscowość położona w gminie Platerów. Znajduje się tu pięknie położony zespół parkowo-dworski, w którym przed wojną mieściło się Towarzystwo Teozoficzne, a wakacje spędzał tu Janusz Korczak. Historia jego życia jest nierozerwalnie związana również z obozem zagłady w Treblince, gdzie został uwięziony z wychowankami Domu Sierot i odrzuciwszy propozycję ocalenia, zginął wraz z nimi w 1942 roku.

3. Łysów i Stefan Żeromski

Łysów leży w gminie Przesmyki. Znajdują się tu pozostałości założenia dworskiego z końca XVIII wieku, w którym w latach 1889-1890 przebywał jako guwerner dzieci ówczesnej właścicielki Anieli Rzążewskiej Stefan Żeromski. Swoje przeżycia z pobytu w Łysowie opisał w „Urodzie Życia", powieści o miłości i szczęściu przeciwstawionych ponurej rzeczywistości. Wspominając pisarza możemy pospacerować aleją parkową ze wspaniałymi okazami lip. Na wędkarzy czeka tutaj kompleks malowniczo położonych stawów rybnych.

4. Korczew i Cyprian Kamil Norwid

W Korczewie znajduje się pałac, znany z korespondencji jego właścicielki – Joanny Kuczyńskiej z jej przyjacielem Cyprianem Kamilem Norwidem. Adresowane do dziedziczki wiersze, na stałe wpisały się w historię nie tylko pałacu, ale i całego Korczewa. Co ciekawe poeta nigdy nie odwiedził posiadłości, choć w planie pałacu był pokój przeznaczony specjalnie dla niego. Dziś zachowane listy znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

5. Sabnie i Helena Mniszkówna

Sabnie to miejsce urodzenia, pracy i śmierci Heleny Mniszkówny – autorki „Trędowatej" – powieści ukazującej historię zakazanej miłości guwernantki i dziedzica magnackiej fortuny. W Sabniach znajduje się kapliczka przed już nie istniejącym dworem pisarki. W pobliskim Zembrowie natomiast można odwiedzić jej skromny grób.

6. Julin i Ignacy Jan Paderewski

W Julinie, w gminie Łochów, znajduje się pałacyk z 1904 roku zbudowany przez Ignacego Paderewskiego dla jego żony - Heleny, która utworzyła w nim pensjonat dla dziewcząt z dobrych domów oraz szkołę gospodarstwa. Nieopodal pałacyku w Szkole Podstawowej im. Heleny i Ignacego Paderewskich warta odwiedzenia jest Izba Pamięci poświęcona Paderewskim.

7. Gmina Zabrodzie i ponowne spotkanie z Cyprianem Kamilem Norwidem

W gminie Zabrodzie leży wieś Głuchy, w której przyszedł na świat Cyprian Kamil Norwid. Spędził tu swoje dzieciństwo i wczesną młodość, a później często spędzał wakacje. Bywał także w klasycystycznym pałacu swego wuja i ojca chrzestnego Ksawerego Dybowskiego w Dębinkach. W Dąbrówce, gdzie został ochrzczony, odwiedzamy Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym znajduje się akt urodzenia Norwida oraz akt zgonu jego matki, pochowanej na parafialnym cmentarzu.

Pozostałe miejscowości i inni słynni twórcy z nimi związani:

Brok – tu tworzyli Teofil Lenartowicz i Maria Dąbrowska

Ostrów Mazowiecka - przez jakiś czas przebywała tu Maria Dąbrowska

Sadowne - znajduje się tu grób siostry Marii Konopnickiej

Siedlce – w tutejszej szkole uczył się Bolesław Prus

Jadów – miejscowość związana z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim

 
stopka
 
 
powered by inmidia