Muzeum Gwizdka w Gwizdałach

Muzea

Szkolne Muzeum Gwizdka, mieści się w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Gwizdałach na terenie gminy Łochów. Powstało ono w maju 1999 r. Swoją nazwę zapożyczyło od miejscowości Gwizdały. Obecnie w zbiorach Muzeum jest około 1500 gwizdków i innych eksponatów Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Zapraszamy.

Szkolne Muzeum Gwizdka, mieści się w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Gwizdałach na terenie gminy Łochów. Powstało ono w maju 1999 r. Swoją nazwę zapożyczyło od miejscowości Gwizdały. Jako cel postawiło sobie budowanie i kreowanie tożsamości szkoły i regionu. Muzeum posiada własne logo. Organizuje wystawy okresowe nie tylko dla członków klubu kolekcjonerów, jakie istnieje przy muzeum, ale również dla innych artystów z naszego kraju. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystawy: zbioru temperówek Małgorzaty Silny z Warszawy, muchołapek Andrzeja Oniszka oraz cyklicznie odbywające się wystawy modeli kolejowych ks. Janusza Grygiera. 

Szkolne Muzeum Gwizdka corocznie nadaje tytuły Honorowego Obywatela Gwizdał. Dzięki swojej niezwykłej działalności znalazło się w encyklopedii Polskie Rekordy i Osobliwości Nr 1 z 2001 r. i Nr 2 z 2002 r. Muzeum dotychczas zwiedziło około 15 tysięcy osób (wycieczki zorganizowane oraz turyści indywidualni). 

Obecnie w zbiorach Muzeum jest około 1500 gwizdków i innych eksponatów. Są to: gwizdki od czajników, gwizdki zabawki, gwizdki branżowe (sportowe, kolejowe, harcerskie, milicyjne i policyjne), gwizdki ludowo-odpustowe, instrumenty muzyczne  (flety, okaryny, fujarki oraz organy). Bardzo wartościowym eksponatem będącym  w posiadaniu muzeum jest prawie dwustuletnia ligawka. Sukcesywnie gwizdków i innych eksponatów z każdym rokiem przybywa. Są one zazwyczaj przekazywane w formie darowizn przez osoby prywatne. 

Szkolne Muzeum Gwizdka mieści się w Szkole Podstawowej im. W. Witosa w Gwizdałach; 07-130 Łochów. Tel. do muzeum: (025) 6751146. Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00,  zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Zapraszamy.
 
 
 
 
 
 
 
stopka
 
 
powered by inmidia